Anne Fløcke, vas samt fat, lergods, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Lergods, med tjock krämfärgad glasyr. Vas, höjd 12. Fat, längd 37 cm.
Obetydligt ytslitage. Glasyrmistor.
Anne Fløcke är en dansk keramiker. Hon bor och har sin verkstad i Knebel på Jylland. Hon har utvecklat sitt formspråk från krukor och dekorer med fåglar till senare en mer geometriskt stram form Hon har under åren företagit många resor, något som inspirerat hennes skapande.