Morten Løbner Espersen, vas, Danmark.
Stengods, glaserad i gröna och bruna nyanser med inslag av gult. Monogramsignerad. Höjd 18 cm.
Smärre slitage. Smärre glasyrmistor.
Morten Løbner Espersen är en dansk keramiker verksam i Köpenhamn. Han utbildade sig vid Danmarks Design School, Copenhagen 1987-1992 samt vid École Supérieure des Arts Appliqués, Duperré, Paris 1989-1990. Han har valt att arbeta med olika typer av vaser, kärl som kan variera stort i uttryck, från strama cylindrar till kraftfullt organiskt amorfa pjäser. Morten Løbner Espersen har haft ett stort antal separatutställningar och deltagit i samlingsutställningar både i Danmark och internationellt och finns väl representerad på muséer världen över.