Beate Andersen, skål, egen verkstad och Anne Lise Bruun Pedersen, ask med lock, egen verkstad, Danmark.
Skål i stengods med stiliserad dekor i svart, signerad Beate 1997. Diameter 10, höjd 5,5 cm. Ask med lock i rakubränt lergods, signerad AB. Diameter 7, höjd 5,5 cm.
Smärre ytslitage. Ask med sprickor invändigt.
Beate Andersen är en dansk keramiker. Hon utbildade sig vid Kunstindustriskolan i Köpenhamn 1960-1964. Startade och drev tillsammans med Jane Reumert och Gunhild Aaberg verkstaden "Studio Strandstraede" på Lille Strandstraede i Köpenhamn 1964-2017. Beate Andersen har framför allt arbetat med tunt drejat stengods med grafisk dekor av engobe i kontrasterande färger. Beate Andersen finns representerad på ett stort antal nordiska muséer.