Kim Holm, vaser, 2 st, egen verkstad, Danmark.
Stengods, cylinderformade med blanka glasyrer i beige respektive brunt. Mongramsignerade. Diameter 11-13,5, höjd 8-10,5 cm.
Smärre slitage. Ställvis krackelyr. Små nagg.
Kim Holm är en dansk keramiker. Han utbildade sig vid Kunstakademien i Aarhus 1969-1972 och har varit medlem i utställningsgruppen "Åtta keramiker". Hans arbeten är starkt inspirerade av östasiatisk keramik, främst den japanska. Han arbetar ofta med raku men bränner det i än högre temperatur, upp till 1100 grader. Holm har även arbetat med högbränt lergods. Hans alster kännetecknas av kraftfulla glasyrer samt ibland med krympt glasyr.
Han har ställt ut flera gånger internationellt, även i Sverige.