Mette Augustinus Poulsen, vaser, 3 st, egen verkstad, Risskov, Danmark.
Högbränt lergods, blank glasyr i vitt med inslag av brunt. Signerade MAP. Höjd 8-14 cm.
Smärre slitage. Små glasyrmistor.
Mette Augustinus Poulsen är en dansk keramiker. Hon utbildade sig vid Jyllands Konstakademi i Århus mellan 1966-70. Mette Augustinus Poulsen öppnade sin egna verkstad år 1970 i Risskov, Jylland. Hon föredrar ofta att arbeta med cylindern som form och med en sandig rödlera som kommer från Esbjerg. Lergodset är högbränt och det skapar de utsökta glasyrer för vilka hon är välkänd. Mette Augustinus Poulsen finns representerad i samlingar både i Danmark och internationellt, över hela världen.