Lis Ehrenreich, vas, egen ateljé, Danmark.
Charmotterat, delvis glaserat stengods. Stämpelsignerad. Höjd 13, diameter 13 cm.
Mynningsnagg. Smärre slitage.
Lis Ehrenreich är en dansk keramiker. Hon studerade på Jyllands Konstakademi i Århus mellan 1976-1981. Lis Ehrenreich startade sin första verkstad i Århus år 1981. Hon drejar sin keramik i kraftfulla former och använder sig av tjocka, bubbliga boraxbaserade glasyrer och använder olika typer av askglasyrer, som exempelvis efter halm och almträ. Lis Ehrenreich hade sin första separatutställning i Köpenhamn år 1980 och har sedan dess ställt ut både hemma i Danmark och internationellt.