Hans Vangsø, vaser, 2 st och skål, Danmark, 1900-talets senare del.
Stengods, blank glasyr i beige, bruna och gröna nyanser. Monogramsignerade. Höjd 7,5-20 cm.
Visst ytslitage. Glasyrnagg, glasyrmistor.
Hans Vangsø är en dansk keramiker. Han utbildade sig vid Kunstakademien i Århus 1972-76. Han har sin verkstad i Knebel på Jylland. Hans Vangsø arbetar i en japansk tradition. Han arbetar med kraftfulla former och glasyrer. Keramiken bränns i höga temperaturer tillsammans med salt och ibland tång från kusten i närheten. Han har haft många separatutställningar världen över, i Europa, USA och i Japan samt deltagit i flertalet samlingsutställningar. Hans Vangsø finns representerad i flera museisamlingar, Design Museum, Köpenhamn, Trapholts Museum, Kolding, Carlsbergs Samling, Clay Museum Danmark.