Ann-Sofie Gelfius, skålar, ett par, Sevrige, omkring 2000.
Stengods i vit respektive svart glasyr med kantdekor i gult respektive rostbrunt. Signerade. Höjd och diameter 7,5 - 16 respektive 12,5 -24 cm.
Smärre slitage. Något smutsiga.
Ann-Sofie Gelfius är en svensk keramiker. Hon utbildades vid Konstfack, Stockholm 1971-77. Hon har sedan 1978 egen verkstad i Älta utanför Nacka. Hon arbetar mest med drejade unika bruksföremål, ibland även arbeten i kavlat och byggt stengods och vissa föremål i porslinslera.
Hon har haft i flera separatutställningar och deltagit samlingsutställningar. Hon är medlem i konstnärskollektivet Kaolin, Stockholm och finns representerad på Nationalmuseum, Stockholm.