Erik Tidstrand, taklampa, modell "28903", Nordiska Kompaniet 1930-tal
Två skärmar i förnicklad och lackerad aluminium, en underliggande skärm i gultonat glas, pendel i förnicklad mässing, upp-light och down-light, höjd ca 90 cm, diameter ca 60 cm.
Möjligen senare glasskärm, renoverad och nydragen. Smärre slitage.
Avbildad i katalog 1935.