Fritz Kurz, vägglampetter 3 st., modell "KD996/1", Orrefors, 1950-tal.
Svagt gultonat glas med dekor av blåstång och sjöstjärna, väggfäste med profilerat krön och bas i förnicklad metall, höjd 27,5 cm.
Smärre slitage. Nydragen el.
Avbildad i Orrefors katalog #23, 1950