Elis Bergh, tillskriven, bordslampa, Swedish Grace, CG Hallberg, 1920-tal.
Stam och fot i mässing med kannelerad dekor, stämpelmärkt med krönt H. Höjd 60 cm.
Slitage, patina, skärm med smärre skador. Nydragen el.
Jämför modell avbildad i "Hem i Sverige: kvartalsskrift, Nationalföreningen mot emigrationen", Stockholm, 1927.