Lars Hellsten, skål, Orrefors, 1983 och Klas-Göran Tinbäck, skål, Målerås Glasbruk, 2001.

Skål med organisk form, klarglas med dekor i rött och mörkt violett, signerad Orrefors 9005520 Lars Hellsten 1-83. Bredd 16, höjd 12 cm. Skål med rund form i klarglas, innesluten dekor i röda toner. Signerad Unikat K-G Tinbäck Målerås Glasbruk AB 2001 145. Diameter 23 cm.

Smärre ytslitage. Skålen av Hellsten med små nagg längs fotringen.

Utropspris
2 500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38