Bengt Heintze, skålar, 4 st samt vaser, 2 st, Kosta.
Iriserande glasmassa i rosa, lila, vitt och gult. Signerade Kosta B. Heintze och med olika beteckningar. Skålarnas diameter 10,5-30,5, höjd 6,5-15,5 cm. Vasernas höjd 10-18 cm.
Smärre slitage. Märken. Ett par delar med fotringsnagg.