Bengt Heintze, vaser, 2 st och skålar, 2 st, Kosta.
Iriserande glasmassa i blå toner. Skål med innesluten dekor, signerad B. Heintze unik N.K 83-249. Diameter 30,5, höjd 7,5 cm. Skål med spiralvriden dekor, signerad Kosta B. Heintze unik. Diameter 10 cm. Vas med spiralvriden dekor och utvikt mynning, signerad Kosta B. Heintze unik. Höjd 14 cm. Vas med tryckt ovoid form, signerad Kosta B. Heintze unik N.K. -83 - 127. Höjd 20 cm.
Smärre ytslitage. Märken.