Klas-Göran Tinbäck, skål samt fat, unik, utförd i egen studio, 1983 samt 1996.
Geomatriskt uppbrutna mönster, delvis matterat. Skålen signerad "Klas-Göran Tinbäck 1983 No 119 Blåst av Wilke Adolfson", diameter 30,5 cm. Fatet signerat "Klar-Göran Tinbäck Unikat 1996 W.A (Wilke Adolfson)", diameter 36 cm.
Smärre slitage.