Ogata Gekko, färgträsnitt 3 stycken, Japan 1890-tal
Mai, Shizuka 舞 静 / Gekko zuihitsu 月耕随筆; Oka mondo 桜花問答 稲宣義 唐使 / Nihon hana zue 日本花図絵; Cherry blossom viewing / Nihon hana zue 日本花図絵. De båda senare ur 'Flowers of Japan*. Vertikal ôban, tate-e ca 33 x 23 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Mjuka hanteringsveck. Kanter och hörn med något slitage. Oramade.