Figuriner / Netsuke, fem stycken, snidat trä och lack, Japan, 1800-/1900-tal.
Föreställande olika figurer, bland annat den mytologiska gestalten Gama Sennin ridandes den trebenta paddan Seiajin. En i form av trumma dekorerad med röd och svart lack. Längd 4,5-6 cm.
Nagg. Torrsprickor. En figur med borrade gängor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.