Balusterformad. Avtagbara hänklar i form av bevingade drakar med rörliga huvuden och käkar. Dekorerad med silverinläggningar och förgyllning, motiv av elegant dam i landskap samt mönster med änder, vinrankor, en damm och ornament, ovandelen med sköldpaddor. höjd 43 cm.
Slitage. Repor, nagg.