Lackarbete på skåpsdörrar med motiv av tranor och prunus. Intarsia med geometriska mönster. Tre lådor samt dörr med sex bakomliggande lådor. Totalt 9 lådor. Längd 35, djup 16, höjd 43 cm.
Slitage, fanerskador, torrsprickor, lösa handtag, smärre dekorbortfall, märken. Nyckel saknas.