Föreställande masker och ansikten. Två i snidat trä, längd ca 4 cm. En i lergods föreställand Hyottoko med öga dekorerat med vit glasyr, bär stämpelsignatur, längd ca 5 cm. En i patinerad vitmetall, längd 6,5 cm.
Slitage. Nagg. Metall-netsuke med färgbortfall.