Tekanna, Japan, silver, 1900-talets andra kvartal.
Ostämplad. Rund med graverad heltäckande dekor av blommor. Locket med blomformad knopp. Fällbar hänkel. Slät pip. Höjd med hänkel uppfälld 21 cm. Vikt 802 gram.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.