Okänd konstnär 1800-tal, skulptur, brons, höjd 30 cm (inklusive stensockel 32 cm).
"Wissenschaft" (Vetenskap), brunpatinerad brons. Med otydlig inskription: "Dir O.z.P. ihren verehrten Pr. P. Reinmüller (?) 1873 26/11 1898."
Obetydligt slitage. Synlig skarv på ena armen.