Förgylld och patinerad brons. Modellerade som bevingade amoriner ståendes på cylindriskt postament och kvadratisk fotplatta, uppbärandes blomsterkrans och dubbla ljusarmar. Höjd 38,5 cm.
Ytslitage. Bottenplatta med senare skruvgänga.
Enligt uppgift tidigare Landshövding Rudolf Horn af Rantzien, Gotland och Kristianstad.