Förgylld och bronserad. Delvis genombruten dekor av volutformade bågar, slingrande rocailler samt blommor. Kvicksilverfolierat soegelglas. Signerad med brännstämpel IÅ under krona samt märkt med Stockholms hallstämpel 177(?). Höjd 48, bredd 33 cm.
Smärre sprickor och dekorbortfall. Senare glas. Gammalt men troligen ej ursprunligt ställ.