Tore Kullander, silver, kanna, skål, samt ljusstakar, ett par, Borås, 1957-1962.
Kanna (1962) med uppsvängda hänklar, höjd 14,5. Vikt 210 g. Skål (1957), längd 16 och höjd 9,5 cm. Vikt 345 g. Ljusstakar (1960), ett par, höjd 11 cm. Vikt 420 g.
Smärre slitage. Smärre buckla på skålen. Enstaka repor.