Uno & Östen Kristiansson, soffa, Luxus, Vittsjö 1970-tal.
Stomme av furu med svarvade detaljer. Lösa plymåer i rygg och sits med beige textilklädsel. Längd 222, djup 90, sitthöjd 33, höjd 81 cm.
Något slitage. Märken. Torrsprickor. En ribba saknas undertill. Smärre fläckar.