Golvlampa, Swedish Modern, märkt Nike, 1900-talets mitt.
Ben lindat med skinnimitation, svängvar samt höjd-och sänkbar arm av mässing. På rund fot av trä. Textilklädd lampskärm. För en ljuspunkt. Märkt Nike undertill. Höjd ca 150-170 cm.
Ej funktionstestad. Vissa skador och krakelyr. Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.