Hans-Agne Jakobsson, vägglampa, Hans-Agne Jakobsson markaryd AB, 1950-tal.
Stomme i teak, skärm i sprutplast, fäste i mässing, diameter ca 40 cm, längd från vägg ca 20 cm.
Skärmen med skada och lagning, ej funktionstestad.
Fiell, Charlotte & Fiell, Peter (red.), 50s decorative art: a source book, Taschen, Köln, 2000, sid. 420.