Mässing och annan metall, på platta av mahogny. Telegrafen brickmärkt A,B L.M.Ericsson & Co Stockholm No 2747. Längd 36, höjd 42 cm. Telegraferingsnyckeln märkt Digney Fres & Cie No1669, längd 14,5, bredd 9 cm.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Ställvis slitage. Fläckar. Smärre skador.