Konturerad form på fot, målad i emaljfärger med motiv av blommor; prunus och persikor. Centralt motiv av äldre man, en louts samt kalligrafi. Undersidan dekorerad med persikor och fladdermöss. Längd 28,5, höjd 5,5 cm.
Glasyrmistor. Något slitage. Mycket små nagg. Mindre bränningsspricka på foten.