Parställda buddistiska lejon ståendes på en tron, vardera med sadeltäcke och en vas på ryggen. Förgyllda och bemålade. Höjd 24 cm.
Slitage, torksprickor, nagg.
The Swedish archaeologist, paleontologist and geologist, Johan Gunnar Andersson, Kina Gunnar (1874-1960).