Dekor i relief med motiv av buddhistiska element så som dubbla fiskar, evighetsknut, conchsnäcka samt drakar. Hål för rep. Höjd 26-26,5 cm.
Bucklor, slitage.
Conchssnäckan symboliserar salighet av att ha vänt till den rätta vägen. Tvillingfiskarna symboliserar räddning från havet av jordisk existens.
Använd i Tibet av buddhistiska munkar för att stämpla religiösa dokument, sutror och konstföremål.