3 tallrikar med konturerad bräm, målad dekor i Famille Rose av blommor, diameter 23 cm. en åttkantig tallrik med underglasyrblå dekor av pagod i trädgårdslandskap, diameter 21,5 cm. Stekfatet med underglasyrblå dekor av trädgård med pilträd samt pioner, 29 x 21 cm.
Glasyrmistor. Nagg. Slitage. En tallrik med spricka. Stekfatet med lagningar och retusch.
Per Parén Collection