Olika underglasyblå dekorer.
Tedosa, med räfflad yta, dekorerad med hus i flodlandskap, delvid förgylld. Höjd 11 cm.
Stekfat, dekorerad med pagoder och fiskebåtar i flodlandskap, 29 cm.
Fyra tallrikar, varav tre dekorerade med pagoder i flodlandskap och den fjärde med lekande pojkar, diameter 20-23,5 cm.
Urna, dekorerad med dubbla lyckotecken samt lotusslingor, höjd 20 cm.
Tedosan och stekfatet med lagningar och retuscher. Glasyrmistor. Nagg. Lagningar. Spricka. Bränningssprickor. Nötta kanter.