Målad dekor i emaljfärger av blommande trädgårdar med prunus och krysantemum inom reserver, samt på halsen dekor av antikviteter inom reserver. Hänklar i form av fohundar. Höjd 61 cm.
Något slitage. Smärre krackelyr. Ställvis retuscher på foten. Retusch och lagning på hänkel.