Urnformad med hänklar samt målad dekor av spridda blommor i grönt samt oval medaljong med bandrosett, höjd 19, bredd 22 cm. Lägre bägare med hänklar samt målad dekor i blått av runda medaljonger med bokstaven B samt bårder, höjd 9,5, bredd 15,5 cm.
Lagningar och retuscher på den lägre bägarens mynning samt den urnformade pokalens ena hänkel. Den lägre med stjärnspricka. Glasyrmistor. Ställvis slitage.