Dekorerade med olika motiv av blommor samt fåglar. Ett par koppar, höjd 6,5 cm. Crèmekopp med lock, höjd 7,5 cm. Kanna med lock, höjd 13,5 cm. Fat, diameter 14 cm.
Fatet med spricka. Crèmekoppen med spricka. Glasyrmistor. Bränningssprickor. Nagg. Något slitage.