Bergslandskap med pagoder och figurstaffage invid flod.
Rullmålning, akvarell och tusch på siden. Qingdynastin, troligen 1700-tal. Målningen avkortad, signatur och sigill finns på baksidan. Mått 72x61,5 cm. Mått med ram 78x67,5 cm.
Beskuren. Skador. Senare ram.