Ring med smaragder, Rosengren & Eriksson, Stockholm, 1959. Ring med rubiner med en graverad inskription och svensk kontrollstämpel. Storlek 17,75/56. Totalvikt ca 4,8 g.
Några av stenarna med mindre nagg och sprickor. Mindre spår av renovering till båda skenen. Slitage, repor.