Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, golvlampa, modell "2636", Malmö 1940-tal.
Benställning i vitlackerad metall, fotavslut i mässing, ljusarm i mässing, ställbar skärm i svart textil, justerbar höjd 105-150 cm.
Slitage, senare skärm, nydragen el.
Avbildad i katalog 1942.