Bertil Brisborg, bords/vägglampor, modell "31866", Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal.
Mässing, benvit lackerad ställbar skärm och träpelare, under foten inpressat nummer, höjd ca 19-22 cm.
Nyomdragen el, smärre slitage, färgbortfall och fläckar.
Formgiven 1948, modellen avbildad i katalog 1949.
Bertil Brisborg (1910 – 1993) var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern.
Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armturtillverkningen. Till utställningen NK-Hantverk 1947 skapade Brisborg en hel kollektion där läder användes som dekorativt material på bords- och golvlampor men även taklampor. Brisborg ledde arbetet med kollektionen Triva-armaturer och designade flertalet banbrytande armaturer under 1940 – 50-talet.