Erik Tidstrand, golvlampa, "29676" Nordiska Kompaniet, 1930-40-tal.
Stomme av patinerad metall, på rund fot. Märkt med modellnummer under foten. För fyra ljuspunkter, varav en uplight. Höjd 140, diameter på lampskärm 55 cm.
Ej funktionstestad. Slitage.
Modellen skapad 1938 och avbildad i Nordiska Kompaniets katalog 1939, samt arkiv 1943.
Modellen användes i Nordiska Kompaniets inredning av Kungliga Tennishallen, specifikt för "Konungens rum" 1943.