Hans Bergström, taklampa, modell 115, Swedish Modern, Ateljé Lyktan, 1940-tal.
Stomme av mässing och betsad bok. Fem armar för en ljuspunkt vardera. Samtida skärmar klädda med Stig Lindbergs "Spegelblom" från NK:s textilavdelning. Diameter 45, höjd 69 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Märken. Fog har släppt, synliga limrester.