Bertil Lundgren, vaser, 3 st samt skål/väggrelief, Rörstrand.
Stengods, blank glasyr i bruna nyanser. Signerade R Sweden BL och numrerade. Skål/väggrelief 19 x 18, vasernas höjd 17-36 cm.
Smärre ytslitage. Glasyrmistor. Bränningssprickor. Den större vasen med stort nagg på mynning.