Fiolmodell. Alla med graverade initialer på baksidan. Två märkta Anders Castman d.y., Eksjö 1784.
En märkt Anders Isleben, Norrköping 1797.
Två märkta Nils Tornberg, Linköping 1810.
En märkt Johan Fredrik Hollman, Skänninge 1827. Längd ca 20,5 cm vardera. Total vikt 300 g.
Smärre slitage. Repor.
Richard Bowen (1928-2003)