Fat samt tallrik, fajans. Marieberg/resp omärkt, 1700-tal.
Fatet Marieberg, märkt MB, Tre kronor samt 78. Dekor i manganviolett med humle. Diameter 28,5 cm. Tallriken, djup med dekor i purpur föreställande borstnejlika och humle. Diameter 22,2 cm.
Restaurerad.
Proveniens
Svensk privatsamling.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.