Oktagonalt med dekori famille vertefärger av en färgsprakande blomsterkorg i mittmedaljongen, runt om brämet ytterligare medaljonger med motiv av antikviteter och dyrabara ting, alternerande med blommande trädgårdsmotiv. Diameter 36 cm.
Kantlagningar. Spricka, nagg.