Tallrikar, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal samt Samson, Frankrike, 1800-tal.
En med lambrequin-bård samt dekor i famille rose-färger med trädgårsscen, djup tallrik med dekor i polykroma färger av blommor och fåglar. Diameter 23 cm.
Kantskador. Spricka. Glasyrmistror.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.