Mugg och saltkar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Muggen dekorerad i rouge de fer och guld, med senare hänkel. Höjd 12,5 cm. Saltkar med dekor i famille rose. Längd 8,5 cm.

Muggen med senare hänkel. Nagg. Bränningsdefekter.

Proveniens

Utropspris
2 500 SEK