Underglasyrblå dekor med motiv av en fiskare med hund i ett flodlandskap. Bestående av:
Terrin, 34 cm.
16 tallrikar, 23 cm.
9 djupa tallrikar, 22 cm.
3 serveringsfat, varav ett djupt, 32-38 cm.
Ställvis slitage. Nagg och bränningssprickor på flertalet delar, inklusive på lockknoppen på terrinens lock. Glasyrmistor. 6 tallrikar samt en djup tallrik med sprickor,